Скачать прайс

Категории

Як обрати мотоблок або мотокультиватор

Україна славиться своїми родючими землями і багатим врожаєм. Кожен українець знає, що праця на землі супроводжується великими фізичними навантаженнями і займає багато часу. Втім, на сьогоднішній день можна значно заощадити свій час і зусилля під час роботи на землі, при цьому обробивши її швидко та якісно. Для цього необхідно механізувати ручну працю, завдяки спеціальній фермерській техніці - мотоблоку або мотокультиватору. При виборі сільськогосподарської техніки для свого городу, присадибної ділянки чи фермерського господарства виникає цілий ряд питань: купити мотоблок або обмежитися мотокультиватором, якої потужності мотоблок необхідний, що краще, мотоблок з дизельним або з бензиновим двигуном і тощо.

Дуже складно зорієнтуватися і зробити дійсно оптимальний вибір при купівлі сільськогосподарської техніки, тому в даній статті я спробую відповісти на основні питання.

Яка різниця між мотоблоком і мотокультиватором?

Мотоблок - це малогабаритний двоколісний самохідний силовий агрегат з двигуном внутрішнього згоряння. Більшість мотоблоків оснащені простими в експлуатації коробками передач, які мають кілька передач для руху вперед і одну або дві для заднього ходу. Всі необхідні вузли та точки управління розташовані на ручках керма, що робить працю на мотоблоці зручною і комфортною. Для розширення функціональних можливостей мотоблока на нього, за необхідності, прикріплюють різні робочі елементи, наприклад: плуг, ґрунтофрезу, роторну косарку, картоплесаджалку, картоплекопалку, лущильник, окучник і тощо.

Мотокультиватор - це малогабаритний самохідний силовий агрегат з двигуном внутрішнього згоряння, в якого замість коліс установлена роторна ґрутофреза. Він менш функціональний аніж мотоблок і може виконувати тільки роботу, пов'язану з обробкою невеликих земляних ділянок ґрунтофрезою.

Дуже часто підміняються поняття мотоблока і мотокультиватора, однак є найбільш характерні особливості, які їх відрізняють:

  • мотокультиватор як правило за своєю потужністю рідко перевищує 6 кінських сил (к.с.), в той час як мотоблок сягає від 6 до 12 к.с.;
  • мотоблок набагато важчий мотокультиватора і може важити понад 300 кг, а мотокультиватор - не більше 60 кг;
  • мотоблок, при наявності вала відбору потужності і додаткового навісного обладнання, може також працювати як косарка, сівалка, мотопомпа (все залежить від того, яке навісне обладнання під'єднується), а в мотокультиватора відсутній вал відбору потужності.

Також слід зазначити, що мотокультиватор не призначений для надмірних навантажень, таких як робота з плугом, картоплекопалкою або причепом. Але серед переваг можна відмітити його компактність та маневреність, що дає можливість з легкістю працювати навіть жінкам. Перш ніж визначитися, який мотоблок вибрати, або зупинитися на мотокультиваторі, необхідно продумати, які види робіт на своїй земляній ділянці і в господарстві в цілому можна механізувати за допомогою даного агрегату.

Якої потужності повинен бути мотоблок або мотокультиватор?

Під час вибору мотоблока або мотокультиватора слід звертати велику увагу на його потужність. Існує система вирахування необхідної потужності мотоблока для середньої складності ґрунту. Згідно даної схеми: якщо мотоблок обладнаний чотиритактним двигуном, то на кожні 20 см захоплення ґрунтофрези повинна припадати 1,0 к.с. потужності агрегату, словом, якщо робоча ширина захвату становить 80 см, то потужність повинна бути не менше 4,0 кінських сил. Для двотактних двигунів 1,0 к.с. забезпечує 30 см захвату, тобто для ширини захоплення тих самих 80 см, двотактний двигун повинен мати потужність не менше 2,7 к.с.

При виборі потужності агрегату можете керуватися цією зразковою таблицею:

Розмір оброблювальної ділянки Потужність мотоблока (мотокультиватора) Ширина захвату
до 20 соток до 4,0 к.с. 40 см
до 40 соток 4,0 - 6,0 к.с. 80 см
до 1 гектара 6,0 - 9,0 к.с. 120 см
от 1 до 4 гектар 9,0 - 12,0 к.с. понад 120 см
понад 4 гектар краще брати мінітрактор -

Що краще, ремінний чи прямий привід?

Для передачі крутного моменту від двигуна внутрішнього згорання на коробку перемикання передач використовуються два види приводів: ремінний або прямий.

Ремінний привід має перевагу в тому, що під час різкої зупинки ґрунтофрези (під фрезу попав корінь або камінь) ремінь просковзне по ведучому або віеденому шківу, тим самим попередить вихід із ладу шестерні редуктора та коробки перемикання передач. Але під час експлуатації агрегату, потрібно уважно слідкувати за станом привідних ременів, щоб вони не перекручувалися, не провисали, не перекошувалися.

Прямий привід дозволяє передавати крутний момент до ґрунтофрези без втрати потужності, що дає можливість використовувати агрегат для обробки запресованого тяжкого ґрунту.

Яка різниця між повітряною і рідинною системою охолодження?

Для забезпечення необхідного температурного стану двигун внутрішнього згорання обладнаний рядом пристроїв, механізмів і приладів, які з’єднані у так названу систему охолодження.

Залежно від того, чим охолоджуються деталі двигуна, система охолодження буває двох типів: рідинна (водяна) або повітряна. У рідинній системі охолодження тепло від стінок циліндра передається рідиною, що їх омиває, а потім відводиться від них у навколишнє середовище. У повітряній системі охолодження тепло від стінок циліндрі відводиться безпосередньо в навколишнє середовище.

Двигуни, які оснащені повітряними системами охолодження, в порівняні з двигунами з водяними системами охолодження мають простішу будову, менший розмір і вагу, надійніші в роботі і під час запуску швидше прогріваються до нормальної робочої температури. Слід зазначити, що завдяки простій будові двигунів з повітряним охолодженням спрощується технічне обслуговування і експлуатація, особливо в холодну пору року, а також відпадає потреба постачати двигун водою.

Проте, при водяному охолодженні краще забезпечується рівномірне охолодження деталей двигуна, що збільшує час безперервної роботи двигуна в жарку пору року.

Скільки швидкостей, та як правильно їх використовувати?

Оскільки мотокультиватори призначені тільки для культивації ґрунту, то вони обладнані двома передачами (1 вперед та 1 назад).

Для доцільного використання можливостей мотоблоків на них зазвичай встановлюють механічні коробки передач, які налічують не менше трьох передач (2 вперед та 1 назад). Завдяки цьому мотоблок можна використовувати в якості тягового блока з причепом. Також наявність багатьох передач дає можливість змінювати швидкість виконання операції без втрати потужності.

Яка повинна бути вага мотоблока або мотокультиватора?

Вага агрегату це один з найважливіших показників. Тому, запам'ятайте, без ваги немає щеплення, без щеплення немає руху. Звичайно, існують ґрунтозацепи (залізні колеса) і важелі коліс, але без стартової ваги самого мотоблока вони будуть малоефективні. Для легкого мотоблока, який буде працювати на запресованому ґрунті, плуг стане "якорем" і Вам доведеться прикласти чималих зусиль, щоб зрушити його з місця.

Яка ширина захвата ґрунтофрези і чи вона демонтується?

При виборі мотоблока або мотокультиватора зверніть увагу на ширину захвату ґрунтофрези, чим вона більша, тим менше проходів потрібно буде зробити при обробці ділянки. Також зверніть увагу на можливість зміни ширини захвату ґрунтофрези шляхом демонтажу її частин. Таким чином, Ви зможете обробляти великі ділянки, а знявши пару секцій ґрунтофрези - культивувати міжряддя.

Ви можете порахувати зразкову кількість проходів і шлях, який Вам потрібно пройти при обробці ділянки. Візьмемо для прикладу ділянку 1 гектар, тобто 100х100 м. Ширина захвату мотокультиватора становить 60 см, але Вам потрібно йти з напуском приблизно 5 см, тобто фактично ширина обробки 55 мм. Розділимо одну сторону ділянки на 55 і отримаємо 182 проходу. Довжина шляху становить 18,2 км. При швидкості / год отримаємо 44,5 годин роботи, а це майже шість робочих змін без урахування перерв і дозаправок. Як видно з прикладу, що для обробки земляної ділянки площею 1 гектар мотокультиватора буде недостатньо, тут потрібен потужний мотоблок від 9,0 до 12,0 к.с. і з шириною захвату ґрунтофрези понад 120 см.

Що краще, мотоблок (мотокультиватор) з дизельним чи бензиновим двигуном?

Переваги і недоліки дизельного мотоблока над бензиновим мотоблоками, або мотокультиватором полягають у різниці між дизельним і бензиновим двигунами. Дизельний двигун економніший, низькооборотніший і тому відмінно переносить навантаження: культивація, оранка, підгортання, при будь-яких обертах двигуна. Це дуже важливо, оскільки при висаджуванні та підгортанні картоплі необхідно мати великий тяговий момент на низькій швидкості. Дизельний двигун також має більший моторесурс ніж бензиновий. Дизельний двигун важчий, аніж бензиновий, за рахунок більшої ваги двигуна значно підвищується зчеплення коліс з ґрунтом. Однак, агрегати з дизельними двигунами вимагають підвищеної уваги під час експлуатації та обслуговування, і коштують вони значно дорожче, ніж агрегати з бензиновим двигуном. Агрегати з бензиновим двигуном краще пристосовані до ручного запуску, яким зазвичай оснащена більшість мотоблоків. Агрегати ж з дизельним двигуном потужністю понад 8 к.с. мають високу компресію в камері згорання, що ускладнює запуск ручним стартером, тому доцільніше обирати дизельні мотоблоки оснащені електростартером, хоч він сильно підвищують вартість агрегату.

На сьогоднішній день актуальним є питання стосовно витрат палива за 1 годину роботи. Існує формула, за допомогою якої можна вирахувати теоретичну витрату палива. Для прикладу візьмемо дизельний двигун потужністю 9 к.с. (6,66 кВт) із витратою палива 275 г/кВт*год. Переведемо 275 грам в літри з урахуванням щільності палива (275 х 0,80 = 0,220 літра) та помножимо отримане значення на максимальну потужність в кВт: 0,220 л/кВт*год × 6,66 кВт = 1,47 л/год.

При максимальному навантаженні і на максимальній швидкості мотоблок з таким двигуном буде споживати приблизно 1,47 літри палива за 1 годину роботи.

Для порівняння візьмемо бензиновий двигун потужністю 9 к.с. (6,66 кВт) із споживанням палива 345 г/кВт*год. і розрахує то: (345 х 0,71 = 0,245 літра) 0,245 л/кВт*год × 6,66 кВт = 1,63 л/год.

При максимальному навантаженні і на максимальній швидкості, мотоблок з бензиновим двигуном буде споживати приблизно 1,63 літри палива за 1 годину роботи.

Отже, як бачимо з прикладу, мотоблок з дизельним двигуном в 1,11 рази менше споживає палива, аніж з бензиновим.

Чи оснащений мотоблок валом відбору потужності (ВВП)?

Практично всі мотоблоки оснащенні ВВП шліцьового типу, а деякі і двома (шліцьового і шпонкового типу). Він потрібен для агрегатування великого асортименту навісного і причіпного обладнання з активними робочими органами. Якщо Ви плануєте використовувати активне навісне обладнання: картоплесажалку, роторну косарку, активну ґрунтофрезу, сіялку зернову й інше навісне обладнання, яке має привід від ВВП мотоблока,- запитайте про його наявність у продавця.

Чи оснащений агрегат системою розблокування диференціала?

Система розблокування диференціала забезпечує блокування лівого або правого колеса при повороті керма, чим робить управління агрегатом легшим і комфортнішим. Така система застосовується переважно у потужних мотоблоках вагою понад 150 кг для кращої маневреності і управління ним.

Чи оснащений агрегат системою регулювання керма?

Система регулювання керма дозволяє встановити рукоятки керма в найбільш зручне положення: вверх або вниз по вашому зросту, вліво або вправо щоб можна було йти зліва або справа від агрегату і не затоптувати оброблену землю.

Пам'ятайте! Ви купуєте техніку на довгі роки, і щоб ця техніка служила Вам вірою і правдою без відказів - не нехтуйте обкаткою після придбання і дотримуйтесь правил керівництва з експлуатації та обслуговування.

Успіхів Вам у виборі техніки!

Інженер: Осипенко О.О.

27.10.2014 рік

АМТ
АМТ
ДТЗ
Vitals
Vitals Aqua
Лимекс
Корт
Ucenka
Biedronka
Spark
Element